1992 během spolupráce Jaromíra Vogela s kulturním oddělením Pražské židovské obce vzniklo pro její interní potřeby duo – harfenistka Pavla Jahodová Vondráčková a skladatelova dcera klarinetistka Kateřina Vogelová. Toto Duo se postupně podle potřeb rozrůstalo v komorní těleso v profesionálním obsazení: Kateřina Vogelová – klarinet, Pavla Jahodová Vondráčková – harfa, Kamila Jiroušková – flétna, Jaromír Novotný – fagot a Eva Bulgakovová – viola.
V tomto složení byl soubor přizván ke spolupráci na hudebním doprovodu divadelního představení Romeo a Julie, uváděného po dvě sezóny na nádvoří Starého purkrabství Pražského hradu. Při této příležitosti byl soubor pojmenován symfonetickým orchestrem Jaromíra Vogela. Premiéra proběhla 8. července 1994, obnovená premiéra pak 25. června 1995.
Na základech tohoto původního malého tělesa vyrostl orchestr, který se postupně rozvíjel a k původním pěti hráčům začali přibývat další umělci z řad studentů konzervatoří i profesionálů. Název „Šarbilach“ byl inspirován stejnojmennou divadelní hrou podle povídky Vojtěcha Rakouse, která byla 1994 ? uvedena na radnici Židovské obce v Praze doprovozena hudbou Jaromíra Vogela v podání jeho dcery Kateřiny hrající coby anděl na klarinet. V hlavní roli hrála Hana Frejková.

„Šarbilach“ znamená střípek štěstí. Podle židovské tradice se po svatebním obřadu rozbije pohár a všichni přítomní provolají “mazl tov” (hodně štěstí). Každý z hostů pak dostane jeden střípek “šarbilach” pro štěstí. Protože se orchestr věnoval výhradně židovské hudbě a jeho přáním bylo rozdávat hudbou radost jako střípky šarbilachu, název byl nasnadě.
Zpočátku se orchestr věnoval zejména úpravám židovských lidových písní, které pro orchestr aranžoval jeho kapelník Jaromír Vogel, postupně se repertoár začal obohacovat i o jeho originální autorské skladby ve stylu tradiční východoevropské židovské hudby.

Obsazení v roce 1997:
Kateřina Vogelová – klarinet, Pavla Jahodová Vondráčková – harfa, Miriam Ledererová Mourycová – flétna, Andrej Sochor – fagot, Martin Zelenka – kontrabas, Zuzana Dostálová – violoncello a Hana Frejková zpěv.
Postupem let si taktovku v orchestru vyměnila známá i neznámá jména dirigentů:
Jan Bedřich Krejčí, Matěj Farkaš, Václav Vomáčka, Varhan Orchestrovič Bauer, souběžně David Lukáš a Blanka Boháčková, Václav Kalenda, Kristina Štanclová, Lukáš Kovařík, Pavel Tojan či Alena Jelínková. V současné době funguje orchestr pod taktovkou Dominika Svobody.
Koncert většinou provázela spoluzakladatelka orchestru harfenistka Pavla Jahodová Vondráčková zasvěceným výkladem o židovských tradicích .
Mezi nejvýznamnější projekty orchestru patří např.:
1996
- během inaugurace znovuotevření Pinkasovy synagogy zazněla skladba Jaromíra Vogela “Juditina píseň” v podání části skupiny Šarbilach
- koncert v Rudolfinu na Slavnosti u příležitosti státní návštěvy izraelského prezidenta Ezera Weizmana v ČR.
1997
na svatbě dcery Jaromíra Vogela na radnici Prahy 3
1998
- byl Šarbilach hostem České televize v hudebním pořadu „Sešli se“, kde účinkoval společně s Hradišťanem Jiřího Pavlici ve složení: Kateřina Vogelová – klarinet, Pavla Jahodová Vondráčková – harfa, Kamila kretan Jiroušková – flétna, Andrej Sochor – fagot, Kamila Kurzová – housle a Hana Frejková zpěv


2000, 2001, 2003
- orchestr hostoval na hudebním festivalu Žižkovský nekonvenční podzim Jiřího Hoška

2004 a 2005
- vystoupil na mezinárodním festivalu česko-německo-židovské kultury 9 bran ve Valdštejnské zahradě. Pro tuto příležitost byl orchestr rozšířen dokonce na 65 hudebníků se sólisty.
- V prosinci 2005 orchestr podílel na uvedení světové premiéry symfonické básně Jaromíra Vogela Yad Vashem v Jeruzalémské synagoze v Praze. Dílo bylo provedeno v rozšířeném počtu hudebníků a nastudováno ruským dirigentem Vjačeslavem Grochovským. Věnováno bylo obětem holocaustu a osobnosti Sira Nicolase Wintona.



11. září 2006
- se část orchestru zúčastnila další světové premiéry, tentokrát symfonické mše Missa Ecumenica pro sólisty, dětský sbor, smíšený sbor, symfonický orchestr, etnické nástroje, malý dechový soubor a recitaci pod taktovkou Jiřího Petrdlíka ve Smetanově síni v pražském Obecním domě. Provedení díla bylo naplánováno k datu teroristických útoků na Spojené státy americké, jehož obětem byla skladba věnována.
V roce 2009 založil Jaromír Vogel uměleckou produkční agenturu VOGEL MUSIC AGENCY a občanské sdružení MUZIKA JUDAIKA, pod jejichž hlavičkou byly realizovány některé koncerty a jiné projekty Šarbilachu. Později se manažerské činnosti ujala jeho čtvrtá manželka Blanka.
Nová spolupráce přinesla řadu benefičních a tematických koncertů, např. na Svatojánských slavnostech v kostele sv. Ignáce, v žižkovské hudební síni Atrium, v pražském experimentálním prostoru Roxy NoD, v sále Městské knihovny na Praze 1 a samozřejmě pravidelně hostoval v sále radnice Židovské obce pražské. Účastnil se mnohých židovských festivalů po celé České republice, např. na Židovském festivalu Šamajim v Třebíči, na Židovských dnech kultury v Holešově a každoročně na malém židovském festivalu MAŽIF v Praze, na festivalech Vyšehraní, Mezi ploty, Camerata Nova Náchod, 9 bran, na Hoškově Nekonvenčním žižkovském podzimu.